У Міжнародному валютному фонді, незважаючи на деяке розчарування, сподіваються досягти швидких результатів у переговорах з українською владою.
Місія Міжнародного валютного фонду почне працювати в Україні 14 листопада. Поки переговори з МВФ йдуть для нової влади не надто успішно: в травні і вересні візити міжнародних фінансистів ні до чого не привели.
Проблеми викликані близькістю команди президента Володимира Зеленського до олігарха Ігоря Коломойського, який виступає проти співпраці з МВФ і домагається перегляду націоналізації Приватбанку.
Також від України вимагають посилити боротьбу з корупцією і провести судову реформу, а в економічному плані – почати масштабну приватизацію і відкрити ринок землі. Очікується, що місія цього тижня буде обговорювати нову трирічну програму розширеного кредитування.
Напередодні нового візиту директор управління МВФ з питань Європи Пол Томсен розповів про деякі розчарування, наприклад, в сфері боротьби з корупцією та державного управління. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Що хоче МВФ
Деталі нової трирічної програми, яка повинна прийти на зміну попередній “стенд бай” в розмірі 3,9 мільярда доларів, українська делегація обговорювала з МВФ у Вашингтоні минулого місяця.
В інтерв’ю Голосу Америки 12 листопада Томсен заявив, що в МВФ сподіваються на швидке завершення переговорів місії.
“Сподіваюся, досягнемо швидкого результату. Хоча прогрес обнадійливий, залишаються деякі невирішені питання. Давайте побачимо”, – говорить директор управління МВФ з питань Європи.
Важливою частиною переговорів стане питання очищення банківського сектора: “Це одне з питань. Україна досягла прогресу. Ми знаємо, що існують виклики. Важливо, щоб не було відкату в досягненнях”.
Томсен зазначив, що українська влада також досягла прогресу в стабілізації економіки, але зазначив, що сфери подолання корупції та державного управління викликають розчарування.
“Думаю, за останні роки Україна дуже успішно стабілізувала макроекономіку, проводить хорошу фіскальну політику, хорошу монетарну політику, забезпечує незалежність центрального банку, почала очищення фінансового сектора. Думаю, це дуже добре”, – сказав він.
Томпса сказав, що все це важливо зберегти, але також необхідно досягти прогресу у фінансовому секторі, продовжити бюджетну консолідацію.
“Україна не так добре просувається в структурних реформах… Нас особливо турбують питання корупції і управління, та я думаю, що новий уряд повинен докласти більше зусиль в цій сфері”, – сказав директор управління МВФ з питань Європи.
Раніше директор департаменту комунікацій МВФ Джеррі Райс говорив, що новій владі України необхідно зменшити роль держави і олігархів.
Місія повинна була приїхати в Україну на початку листопада, але візит відклали на два тижні через те, що українська сторона поки не сформувала остаточний пакет законів, на яких наполягає МВФ. Серед них – бюджет, антикорупційне законодавство, а також зміни, які стануть запобіжником від повернення Приватбанку Коломойському.
Зазначимо, що Україна успішно пережила 2019 рік, як перший рік пікових виплат за зовнішнім боргом, незважаючи на останній транш в минулому році. Потрібно було повернути кредиторам близько мільярдів доларів, але в наступні два роки виплачувати потрібно буде вже по дев’ять мільярдів.
Зустріч Зеленського з Коломойським: реакція мережі
Головна складність в тому, що борги потрібно віддавати у валюті, тоді як всі доходи український бюджет заробляє в гривні.
“Нас чекають непрості часи. Чому? Тому що багато років хтось брав на країну всі ці зобов’язання. Ми будемо їх погашати”, – заявив на одному з брифінгів прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
Нова програма, яку МВФ обговорює з Києвом, буде легшою для України, ніж та, яка була розроблена в 2015 році, пише Liga.net з посиланням на високопоставлених представників української сторони в переговорах.
Видання також дізналося про десять пунктів, які Україна повинна взяти на себе для отримання нового кредиту. Частину з них Київ уже виконав.
1. Дефіцит бюджету на рівні двох відсотків. У проекті бюджету на наступний рік закладено саме цей параметр.
2. Закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Зараз експерти МВФ вивчають прийнятий закон на відповідність міжнародним нормам.
3. Зміни в закон про Фонд гарантування вкладів. За ним ліквідація банків-банкрутів не може бути припинена навіть за рішенням суду, а Фонд повинен отримати ширші повноваження з управління неплатоспроможними банками. Це “запобіжник” на випадок, якщо екс-власники ПриватБанку все ж доб’ються в українських судах скасування націоналізації.
4. “Прослуховування” НАБУ і ДБР. Закон прийнятий, але його практична реалізація викликає питання.
5. Незалежні наглядові ради держбанків. Україна провалила перший етап реформи корпоративного управління в Ощадбанку та Укрексімбанку.
6. Анбандлінг Нафтогазу.
7. Ринкові ціни на газ. Будуть з січня 2020 року.
8. Ринок землі. Прийнято в першому читанні.
9. Завдання НБУ. Стрес-тести банків (виконано) і підготовка до реалізації розділу функцій Нацкомфінпослуг.
10. Незалежність АМКУ. До кінця року в Раді з’явиться два “антимонопольних” законопроекти.
Західні ЗМІ побоюються корупції і Коломойського
31 жовтня авторитетне американське видання Wall Street Journal випустило статтю під заголовком Корупція в Україні зупиняє МВФ. У ній говориться, що фонд відклав фінансову допомогу Україні через стурбованість, що Зеленський не зможе повернути мільярди доларів, виведених з українських банків, в тому числі Приватбанку.
Зазначається, що в МВФ Зеленському наполегливо рекомендували провести розслідування щодо виведених грошей, щоб виконати свою обіцянку очистити фінансову систему, підірвану шахрайством, відмиванням грошей та крадіжками.
“Серед викликів, з якими зіткнувся Київ в отриманні підтримки МВФ – Ігор Коломойський, магнат і прихильник Зеленського, який перебуває під слідством в США”, – наголошується в статті.
За даними видання, МВФ затримує наступні транші, поки не переконається, що команда Зеленського докладає зусиль, щоб повернути близько 15 мільярдів доларів, виведених з більш ніж 100 банків, включаючи Приватбанк, за останнє десятиліття.
7 листопада французьке видання Le Figaro випустило матеріал на ту ж тему під заголовком МВФ закликає Україну зменшити роль олігархів і держави.
Міжнародний валютний фонд закликав Київ продовжити структурні реформи і зменшити роль держави і олігархів в економіці країни.
Le Figaro зазначає, що українська влада очікує отримати перший транш допомоги МВФ вже в кінці цього року, але спікер МВФ Джеррі Райс дещо охолодив подібні очікування Києва, зазначивши, що підготовка угоди забирає досить багато часу.
Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet
Источник: www.ua.korrespondent.net