Коронавірус обвалив азіатські ринки. Китайські біржі в понеділок відкрилися падінням на 8%. В останній раз торги на біржах материкового Китаю проводилися 23 січня.
Епідемія нового коронавірусу 2019-nCoV очікувано обвалив азіатські ринки, які повернулися з канікул 3 лютого. Китайські біржі в понеділок відкрилися падінням на вісім відсотків.
За час канікул кількість заражених зросла в 30 разів, а померлих – у 20 разів. За останніми офіційними даними, коронавірус виявили майже у 18 тисяч осіб, з них померли більш як 360. Це більше, ніж за всі місяці епідемії SARS 17 років тому.
Рейтингове агентство Moody’s випустило дослідження, у якому говориться, що китайський коронавірус може мати для світової економіки важчі наслідки, ніж остання фінансова криза.
У Міжнародному валютному фонді також не виключають, що спалах коронавірусу може справити негативний вплив на світову економіку в першому кварталі 2020 року. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Китай кашляє – світ застуджується
Побоювання щодо поширення небезпечного захворювання позначилося на фінансовому ринку Китаю, який відкрився після новорічних канікул. Це найгірше відкриття торгів з 2007 року.
Індекс Шеньчженьської фондовій біржі в понеділок, 3 лютого, упав на 8,45 відсотка, Шанхайської – на 7,72 відсотка. Курс низки цінних паперів упав на 10 відсотків на самому початку торгів, а курс юаня до долара США знизився на 1,5 відсотка.
Центробанк КНР направив на фінансовий ринок додаткові 172 мільярди доларів, щоб запобігти паніці і забезпечити функціонування ринку. Агентство Bloomberg зазначає, що це найбільша сума з 2004 року. Регулятор також знизив ставки.
Такі дії китайської влади заспокоїли інші торгові майданчики, і коливання на них були незначними. Однак, загалом обстановка тривожна через швидкість поширення вірусу.
Експерти очікують, що спалах захворювання негативно позначиться на економічному зростанні Китаю. Поки загальний консенсус – це мінус процентний пункт за китайським ВВП, але, судячи з усього, буде більше.
ВООЗ оголосила НС через коронавірус. Що відомо
Це б’є по сировині безпосередньо, по нафті, бо попит різко впав. В ОПЕК у понеділок говорили про те, що у них на 30-40 відсотків знизився попит на нафтопродукти. Багато міст у КНР закриті, а переміщення по них обмежене.
Як повідомляє Reuters, за підсумками п’ятничних торгів, вартість найближчого контракту Brent склала 58,5 доларів за барель, втративши за тиждень понад вісім відсотків.
Втрати в реальному секторі економіки ще належить оцінити. Багато фабрик і офісів в країні досі закриті. Варто також враховувати, що епідемія коронавірусу рухається до промислової зони в районі Шанхая.
Якщо епідемія затягнеться, міжнародним компаніям доведеться вибудовувати нові виробничі ланцюжки, а це пов’язане з великими витратами. Про затримку поставок уже оголосив найбільший китайський електронний ритейлер AliExpress.
Чи небезпечні посилки з Китаю
Втрати чатують на транспортні і туристичні компанії. Причому не тільки китайські: пересування людей через епідемію буде обмеженим не тільки в Китаї, а й по всьому світові.
За останній тиждень фонди emerging markets (EM) втратили близько чотирьох мільярдів інвестицій. Міжнародні гравці виходять з ризикових активів у країнах, що розвиваються, побоюючись економічних наслідків поширення коронавірусу.
У попередні три тижні цього року інвестори активно вкладали кошти в ризикові активи – приплив коштів до фондів EM за цей період склав майже десять мільярдів доларів.
Наприкінці минулого тижня міжнародне рейтингове агентство Moody’s Investors Service випустило аналітичне дослідження, у якому говориться, що пандемія коронавірусу може бути вагомішою негативною подією, ніж глобальна фінансова криза або Велика рецесія 2008-2009 років.
Пояснюється це тим, що обвал на американському іпотечному ринку, який став причиною кризи, був передбачений, а ось потенціал нищівної епідемії на початку 2020 року раніше ніхто не прогнозував.
Китай закриває міста. Кращі фільми про епідемії
“І, на відміну від фінансової кризи, державні діячі в сфері охорони здоров’я та економіки можуть бути обмежені у своїй спроможності вистояти чи згладити пандемію, подібну до іспанського грипу в 1918 році”, – говорять експерти Moody’s.
Тривожним економічним сигналом називається падіння вартості промислових металів. З початку поширення коронавірусу їхній ціновий індекс упав на сім відсотків (мідь – 10,4 відсотка, нікель – 8,7 відсотка, цинк – 7,3 відсотка, алюміній – 3,5 відсотка).
Moody’s зазначає, що цей індекс зарекомендував себе точним “барометром” на тлі торгових воєн між США і Китаєм.
Як пише американська газета Wall Street Journal 3 лютого, ізоляція Китаю через спалах коронавірусу руйнує торгові схеми і ланцюжки поставок по всьому світові.
Китайські підприємства можуть спіткнутися через перебої, нафтопереробні заводи вже знизили потужність на 15 відсотків, міжнародні компанії евакуюють своїх співробітників з країни.
Прогнозувати втрати вкрай складно. У 2003 році атипова пневмонія коштувала світовій економіці 40 мільярдів доларів, у 2009 році втрати через вірус свинячого грипу досягли 55 мільярдів доларів.
Але тоді китайська економіка була на підйомі, а внесок країни у світовій ВВП був удвічі менший, ніж зараз.
Сьогодні Китай уповільнюється, і епідемія коронавірусу оптимізму не додає. Це може коштувати країні декількох відсотків зростання ВВП, зазначають аналітики, і проблеми Китаю вже позначаються, наприклад, на США.
Як зазначає автор матеріалу, ми отримали до болі обернену економічну примовку, що “коли в США кашляють, світ застуджується”. Тепер це застосовно й до Китаю.
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet.
Источник: www.ua.korrespondent.net